archiwum
OPIS
zdjęcia z opisem
Wielkość kliszy
Andrzej Kasperski (1906–1981), urodzony w Rudzie Różanieckiej. Zgodnie z przekazami rodzinnymi służbę wojskową odbył w pułku ułanów we Lwowie. W 1937 r., wraz ze swoją żoną Franciszką z d. Luchowską, na podstawie ustawy o wykonaniu reformy rolnej, nabył ziemię rolną w Gorajcu w gm. Cieszanów (obecnie jest to Dąbrówka). 10 lutego 1940 r. wraz z żoną, córką Heleną i synem Stanisławem i innymi mieszkańcami Dąbrówki deportowany na Syberię (obwód Omski, rejon Tary). Do Polski wrócił jako żołnierz 1. Polskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Po wojnie zamieszkał w Dąbrówce. Informacja przekazana przez wnuka Andrzeja Kasperskiego, Jana Kasperskiego.
Mieczysław Winarowicz, mieszkaniec Młodowa, fotograf. Informacja przekazana przez Henryka Wacnika.
Józefa Wołek z domu Kowalska, babcia Jerzego Czula. Informacja nadesłana przez pana Jerzego Czula.
Ignacy Wołek, mąż Józefy, dziadek Jerzego Czula. Informacja nadesłana przez pana Jerzego Czula.
Adam Łuczyszyn, mieszkaniec Lubaczowa, a następnie Horyńca-Zdroju. Informacja przesłana przez pana Macieja Łuczyszyna, syna Adama.
Anna Szuper z d. Szkolik (1903–1992), mieszkanka Dziewięcierza-Słotwiny w gm. Horyniec-Zdrój. Informacja przekazana przez pana Pawła Szupera, wnuka Anny Szuper.
Stanisław Migodziński (1922–1944), były lubaczowski milicjant, który swoją służbę pełnił co najmniej od 2 poł. lat 40., brał udział w zwalczaniu członków Ukraińskiej Powstańczej Armii w okolicach Werchraty. Pochowany na cmentarzu w Prusiu w gm. Horyniec-Zdrój. Informacja przekazana przez pana Przemysława.
Władysław Chrapusta, mieszkaniec Płazowa w gminie Narol, w czasie II wojny światowej żołnierz Armii Krajowej 2. kompanii „Ruda Różaniecka”, wieloletni przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej w Płazowie. Informacja przekazana przez Zbigniewa Twerda, którego wujkiem był Władysław Chrapusa.
Aleksandra Argasińska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubaczowie, zdjęcie wykonane ok. 1963/1964 r. Informacja przekazana przez sportretowaną Aleksandrę Bek z d. Argasińską.
Stefania Haksztuz, po mężu Gilarska (1941–2017), urodzona prawdopodobnie w Potyliczu, po II wojnie światowej jej rodzina osiedliła się w Baszni Dolnej, w której Stefania się wychowała. Po ślubie przeniosła się do Jarosławia. Spoczywa na tamtejszym cmentarzu. Informacja przekazana przez pana Przemysława.
Wojciech Janczura (1913–2000), urodzony w Lisich Jamach, mieszkał w Lubaczowie. Jako dwudziestoletni młodzieniec przebywał na robotach w Niemczech, po powrocie do kraju w 1945 r. ożenił się z Anną Szpyt, zamieszkałą przy ul. Szopena w Lubaczowie. Był długoletnim, zasłużonym pracownikiem PKP. Do końca swoich dni był człowiekiem bardzo pracowitym, dobrym i wyrozumiałym ojcem rodziny. W posiadaniu rodziny znajduje się odbitka zdjęcia do dowodu osobistego (4,5/3,5 cm), wykonana z prezentowanego negatywu. Informacja przekazana przez Marię Żabczak, córkę Wojciecha Janczury.
Stanisław Świderski (1913–1991), mieszkaniec Lubaczowa, znany w mieście czapkarz. Informacja przekazana przez Romana Żdana.
Jarosław Kopot (1933-1996). Informacja przekazana przez panią Joannę Czerpińską, wnuczkę Jarosława.
Antoni Załuski (1847–1932), syn lubaczowskiego kowala Karola Załuskiego i Katarzyny z Greniów, w wieku 16 lat wziął udział w powstaniu styczniowym, uczestniczył w bitwach pod Kobylanką (1 i 6 maja 1863 r.). Po powstaniu pracował jako szewc oraz dróżnik na drodze powiatowej Lubaczów–Dachnów. Dożył spokojnej starości, a jako uczestnik walk o niepodległość cieszył się wśród mieszkańców Lubaczowa dużym szacunkiem. Pochowany został w rodzinnym grobowcu Załuskich, na którym znajduje się marmurowa tablica epitafijna. Odznaczony Krzyżem Niepodległości z Mieczami za udział w powstaniu styczniowym. Fotografie wykonano najpewniej przed 1931 r. Informacja opracowana przez Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz Aleksandrę Bek, prawnuczkę Antoniego Załuskiego.
Jan Bereżański (pierwszy od lewej). Informacja przekazana przez panią Julitę, córkę Jana Bereżańskiego.
Jan Bereżański (z lewej). Informacja przekazana przez panią Julitę, córkę Jana Bereżańskiego.
Jan Bereżański (z prawej). Informacja przekazana przez panią Julitę, córkę Jana Bereżańskiego.
Jan Bereżański. Informacja przekazana przez panią Julitę, córkę Jana Bereżańskiego.
Wiesława Bereżańska (1959-1959), córka Jana. Informacja przekazana przez panią Julitę, córkę Jana, siostrę Wiesławy Bereżańskiej.
Franciszka Bereżańska, siostra Jana, po wyjściu za mąż przyjęła nazwisko Dorota. Informacja przekazana przez panią Julitę, której ciocią jest Franciszka Dorota.
Franciszka Bereżańska (z prawej, w sukience w kwiaty), po wyjściu za mąż przyjęła nazwisko Dorota. Informacja przekazana przez panią Julitę, której ciocią jest Franciszka Dorota.
Franciszka Bereżańska, po wyjściu za mąż przyjęła nazwisko Dorota. Informacja przekazana przez panią Julitę, której ciocią jest Franciszka Dorota.
Franciszka Bereżańska, po wyjściu za mąż przyjęła nazwisko Dorota. Informacja przekazana przez panią Julitę, której ciocią jest Franciszka Dorota.
Jan Bereżański. Informacja przekazana przez panią Julitę, córkę Jana Bereżańskiego.
Franciszka Bereżańska, po wyjściu za mąż przyjęła nazwisko Dorota (z lewej) oraz Julia Bereżańska z d. Mazgaj (z prawej). Informacja przekazana przez panią Julitę, córkę Julii Berażańskiej.
Budynek wielorodzinny przy ul. Stefana Żeromskiego 6 (dawna Piekarska) w Lubaczowie, oddany do użytku w październiku 1956 r. dla pracowników Przedsiębiorstwa Budownictwa w Jarosławiu. Informacja przekazana przez Romana Żdana.
Plac obok budynku mieszkalnego, wzniesionego przy ul. Piekarskiej (obecnie Żeromskiego) w Lubaczowie. Obecnie w tym miejscu znajduje się budynek PZU. W tle widoczny budynek Miejskiej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu, z lewej parterowy budynek, w którym mieścił się m.in. zakład szewski (obecnie znajduje się tam budynek mieszkalny). Informacja przekazana przez pana Romana Żdana.
Zdjęcie wykonane na tle ogrodzenia ogrodu mieszkańców budynku przy ul. Piekarskiej (obecnej Żeromskiego) w Lubaczowie. Po obu stronach dziewczynki stosy drewna opałowego, którym paliło się w piecach kaflowych i kuchniach, w piwnicy natomiast przechowywano węgiel. Na miejscu ogrodu obecnie wznosi się budynek PZU. Informacja przekazana przez Romana Żdana.
Zdjęcie wykonane na placu obok budynku przy ul. Piekarskiej (obecnej Żeromskiego) w Lubaczowie. Po lewej stronie widoczna komórka, w której Władysław Dobrzański przechowywał swój motocykl WFM (dolna część) i znajdował się kurnik (górna część). Informacja przekazana przez pana Romana Żdana.
Władysław Rempoła (1932–1983), mieszkaniec Lubaczowa. Zdjęcie wykonane najpewniej na przełomie lat 60. i 70 XX w. Informacja przekazana przez pana Henryka.
Jerzy Kindrat, mieszkaniec Lubaczowa. Informacja przekazana przez Romana Żdana.
Andrzej Szafrański, mieszkaniec Lubaczowa. Informacja przekazana przez Romana Żdana.
Władysław Piczak, pochodził z Nowin Horynieckich w gm. Horyniec-Zdrój, po wojnie przesiedlony do Piastowa w gm. Lubaczów, żonaty z Anną Haksztuz. Informacja przekazaza przez pana Przemysława.